Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-24

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.
Przekształcenie spółki może wynikać z rozwoju spółki, zmiany sposobu finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału. Na przykład w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę akcyjną i wprowadzeniem jej na giełdę papierów wartościowych istnieje możliwość pozyskania kapitału przez emisję akcji. Obowiązek dokonania przekształcenia spółki może również wynikać z przepisów prawa.
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
Zgodnie z art. 115 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej niebędący akcjonariuszem odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.
Odpowiedzialność ta dotyczy także byłego wspólnika w zakresie zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej odpowiadają natomiast na podstawie art. 116 Ordynacji członkowie zarządu tych spółek.
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej odpowiadają członkowie zarządu tych spółek.
A zatem za zaległości podatkowe nie odpowiadają:
• komandytariusz w spółce komandytowej,
• akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej,
• wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
• akcjonariusz w spółce akcyjnej.
W niektórych przypadkach motywem przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową może być brak w tej spółce odpowiedzialności podatkowej wspólników w odróżnieniu od takiej odpowiedzialności w spółce osobowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00