Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-20

Fundusz socjalny w praktyce - pytania i odpowiedzi

Fundusz socjalny w praktyce – pytania i odpowiedzi

Beata Kaczmarek

Kto tworzy fundusz?

Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz będący jednostkami organizacyjnymi, którzy prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.), bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Obowiązku takiego nie mają pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników, jednak mogą oni utworzyć taki fundusz. Decyzja w tym przypadku należy do pracodawców.

Kiedy wypłacamy świadczenie urlopowe?

Świadczenie to wypłacają pracodawcy, którzy nie utworzyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Pracownicy otrzymują to świadczenie w wysokości odpisu podstawowego naliczanego odpowiednio do rodzaju zatrudnienia danego pracownika i proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

Świadczenie wypłacane jest raz w roku pracownikom korzystającym w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracodawca wypłaca je nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu.

Wypłata świadczeń urlopowych obciąża bezpośrednio koszty działalności pracodawcy. W przypadku nieotrzymania takiego świadczenia pracownikowi przysługuje możliwość dochodzenia ich przed sądem, gdyż mają one charakter roszczeniowy.

Świadczenia urlopowe nie podlegają składce na ubezpieczenie społeczne pracowników i są kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Nauczyciele otrzymują świadczenie urlopowe wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, mimo że w zakładach pracy, jakimi są szkoły i placówki oświatowe, tworzony jest fundusz socjalny. Zasadę tę wprowadziły przepisy ustawy – Karta Nauczyciela.

Czy można zrezygnować z tworzenia funduszu i wypłaty świadczenia urlopowego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00