Artykuł
Bezpieczeństwo składek członków OFE - cz. 1
Bezpieczeństwo składek członków OFE (cz. I)
Dorota Siwiec
Barbara Siwek
Otwarte fundusze emerytalne tworzone i zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne działają od 1999 r. Osoby, które zdecydowały się na II filar oraz te, dla których uczestnictwo jest obowiązkowe, zadają pytanie: Czy oszczędzanie w OFE jest bezpieczne?
Ze składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do funduszu emerytalnego trafia 7,3%. Troska ubezpieczonych o środki na przyszłą emeryturę jest uzasadniona.
Zgodnie z art. 175 ust. 1 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U Nr 139, poz. 934 ze zm.) Minimalną wymaganą stopą zwrotu jest stopa zwrotu niższa o 50% od średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy w tym okresie lub o 4 punkty procentowe od tej średniej, w zależności od tego, która z tych wielkości jest niższa. Fundusz ma tylko 3 dni (licząc od chwili podania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy) na pokrycie niedoboru. W tym celu uruchamia środki znajdujące się na rachunku rezerwowym. Gdy one są niewystarczające, wówczas towarzystwo w ciągu 14 dni (licząc od chwili podania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy) pokrywa je z własnych środków. Jeżeli środki te nie są wystarczające do pokrycia niedoboru, jest on pokrywany ze środków Funduszu Gwarancyjnego w terminie 21 dni (licząc od daty podania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy). Pokrycie niedoboru gwarantuje Skarb Państwa, jeżeli nie może być on pokryty ze środków Funduszu Gwarancyjnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right