Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-07-21

Urlopowe ABC

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego, którego celem jest regeneracja sił pracownika.

Katarzyna Konieczna
Zbliżają się wakacje, a w związku z tym również okres urlopów wypoczynkowych. Czas więc przypomnieć, jakie przepisy regulują zagadnienia związane z urlopami, kiedy pracownik nabywa prawo do pierwszego i kolejnych urlopów, na czym polega zasada urlopu proporcjonalnego, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.
Instytucja urlopu wypoczynkowego została uregulowana w Kodeksie pracy - w dziale VII (art. 152-173) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14). Przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego zawierają także niektóre pragmatyki pracownicze.
Prawo do urlopu
Prawo do corocznych urlopów wypoczynkowych przyznaje każdemu pracownikowi art. 66 ust. 2 Konstytucji RP oraz art. 152 § 1 Kodeksu pracy.
Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, którego nie może on przenieść na inne osoby. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo. Ze swej istoty, którą jest regeneracja sił, urlop powinien być wykorzystywany corocznie i w całości. Jedynie na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, jednak co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00