Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-11-17

KOMENTARZ

Fundusz socjalny od 1 stycznia 2003 r.

Już od 1 stycznia 2003 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Joanna Skrobisz
Ustawą z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 135, poz. 1146) dokonano istotnych zmian w przepisach prawa pracy.
Wprowadzono również zmiany m.in. w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.). Znowelizowane przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2003 r. i mają ułatwiać pracodawcom zatrudniającym mniej niż 20 osób wywiązywanie się z obowiązków nałożonych ustawą w zakresie tworzenia, a także dysponowania funduszem socjalnym.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników oraz pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze), o których mowa w ustawie z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.) bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
Obowiązku takiego nie mają pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mogą jednak taki fundusz utworzyć. Decyzja w tym przypadku należy do pracodawców.
Wypłata świadczenia urlopowego
Pracodawcy, którzy nie utworzyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, muszą wypłacać świadczenie urlopowe.
Według znowelizowanych przepisów ustawy wysokość świadczenia urlopowego przysługującego pracownikowi nie może przekroczyć odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymuje to świadczenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy.
Świadczenie wypłacane jest raz w roku pracownikom korzystającym w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00