Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-02

KONTROWERSYJNE ORZECZNICTWO SĄDOWE

Zakaz konkurencji

W zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

Ewa Balcerzak
Biuro Orzecznictwa Sądu Najwyższego
Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.
Przewidziany w art. 1011 k.p. zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy obowiązuje pracownika wtedy, gdy zostanie wprowadzony: w drodze odrębnej umowy zawartej między stronami stosunku pracy albo jako uzupełnienie umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy.
Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta na czas trwania stosunku pracy z każdym pracownikiem zarówno podczas nawiązywania stosunku pracy, jak i w czasie jego trwania. Odmowa pracownika zawarcia umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę lub rozwiązanie stosunku pracy zawartego na innej podstawie prawnej. Treść umowy i zakres zakazu konkurencji ustalają strony zawierające umowę.
WAŻNE! Za działalność konkurencyjną uważa się prowadzenie we własnym imieniu i na własny rachunek lub na rzecz innego podmiotu, w sposób stały lub dorywczy, w ramach stosunku pracy lub zatrudnienia na innej podstawie prawnej (np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło) takiej samej działalności, jaką prowadzi pracodawca.
Naruszenie przewidzianego w umowie zakazu konkurencji podczas trwania stosunku pracy może być podstawą ukarania pracownika karą porządkową lub dyscyplinarną, może być też przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie stosunku pracy lub rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Jeżeli wskutek naruszenia zakazu konkurencji pracodawca poniósł szkodę, pracownik odpowiada za wyrządzoną szkodę na zasadach przewidzianych w przepisach o odpowiedzialności materialnej pracowników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00