Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-05-04

O TYM SIĘ MÓWI

Nieobecny usprawiedliwiony

W życiu każdego człowieka zdarzają się takie sytuacje, w których nie może on świadczyć pracy. Dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez takiego pracownika z urlopu okolicznościowego.

Pewne zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa, które uniemożliwiają pracownikowi stawienie się do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika, należy uznać za przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Zwolnienie od pracy
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy. Jednakże mogą wystąpić pewne okoliczności, w których pracownik jest zwolniony z tego obowiązku. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281) pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00