Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-06-01

HAŁAS NA STANOWISKU PRACY

Przez hałas na stanowisku pracy rozumiemy hałas emitowany przez maszyny i urządzenia oraz procesy technologiczne, który oddziałuje bezpośrednio na pracownika.

dr inż. Zbyszek Bielecki
Dopuszczalne wartości hałasu na stanowisku pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U Nr 217, poz. 1833), które obowiązuje od 1 czerwca 2003 r. Jednocześnie, opierając się na § 4 tego rozporządzenia, straci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 17 czerwca 1998 r. w tej samej sprawie (Dz.U. Nr 79, poz. 513 ze zm.).
Rodzaje hałasu na stanowisku pracy
Na stanowisku pracy mogą występować różne rodzaje hałasu. Najczęściej pracownicy mają do czynienia z hałasem słyszalnym o zakresie 16 Hz - 16 000 Hz.
• Ten rodzaj hałasu jest charakteryzowany przez:
• poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy i odpowiadającą mu ekspozycję dzienną lub poziom ekspozycji na hałas odniesiony do tygodnia pracy i odpowiadającą mu ekspozycję tygodniową (wyjątkowo w przypadku hałasu oddziaływającego na organizm człowieka w sposób nierównomierny w poszczególnych dniach tygodnia).
Poziom tej ekspozycji w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy oraz tygodnia nie może przekraczać 85 dB, a odpowiadająca mu ekspozycja dzienna na hałas nie może przekraczać 3,64 × 103Pa2 × s, poziom ekspozycji na hałas odniesiony do tygodnia nie może przekraczać wartości 18,2 × 103Pa2 × s.
• maksymalny poziom dźwięku A, który nie może przekraczać 115 dB,
• szczy towy poziom dźwięku C, który nie może przekraczać 135 dB.
Kolejnym rodzajem hałasu, z którym można spotkać się na stanowisku pracy, jest hałas infradźwiękowy, w którego widmie występują składowe infradźwiękowe, tj. dźwięki o zakresie częstotliwości 2-16 Hz.
Infradźwięki występują w środowisku pracy nawet w znacznych odległościach od źródeł ich powstawania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00