Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-20

Fundusz socjalny - obowiązek nie dla wszystkich

Od 1 stycznia 2003 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Stwarzają one możliwość bardziej liberalnych rozwiązań w zakresie tworzenia lub rezygnacji z funduszu socjalnego oraz ustalania wysokości odpisu na ten fundusz. Jednocześnie znowelizowane przepisy ograniczają przyznawanie niektórych świadczeń z funduszu.

Ustawa z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 135, poz. 1146) w artykule 5 wprowadziła zmiany do ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.), które między innymi odmiennie niż dotychczas uregulowały krąg podmiotów zobowiązanych do tworzenia funduszu.
Kto tworzy ZFŚS obowiązkowo?
Obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży na pracodawcach, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników fundusz muszą tworzyć pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 18-20 ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.).
Fundusz lub świadczenie
Fundusz mogą tworzyć pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników, jednakże mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeżeli nie utworzą funduszu, wówczas mają obowiązek wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.
Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie muszą, lecz mogą tworzyć fundusz na zasadach określonych w ustawie albo wypłacać świadczenie urlopowe.
PRZYKŁAD
Zatrudniam w swoim zakładzie 20 pracowników, ale 7 z nich jest zatrudnionych na pół etatu. Do końca 2002 r. wypłacałem jedynie świadczenie urlopowe. Nie mam zamiaru zwiększać stanu zatrudnienia ani nikogo zwolnić czy zmieniać wymiaru etatów. Czy w związku ze zmianą przepisów nie będę musiał tworzyć funduszu świadczeń socjalnych?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00