Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-17

Potrącenia z wynagrodzenia - nowe przepisy

Wynagrodzenie za wykonaną pracę przysługuje pracownikowi w wysokości określonej w umowie o pracę, czyli w pełnej wysokości. Tylko wyjątkowo - na zasadach określonych w Kodeksie pracy - można dokonywać potrąceń z wynagrodzenia.

MONIKA FRĄCZEK
Możliwość dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika wyłącznie na zasadach określonych w Kodeksie pracy stanowi istotny element ochrony wynagrodzenia za pracę.
Potrąceniem nie jest jednak dokonanie pomniejszenia wynagrodzenia o składki ubezpieczeniowe, zaliczkę na podatek dochodowy oraz odpowiednie zmniejszenie wynagrodzenia, jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi (art. 82 § 1 k.p.), a także odliczenie w pełnej wysokości kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p.).
Kiedy dokonać potrącenia bez zgody pracownika?
Nadal zgodnie z art. 87 k.p., z mocy prawa, pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - tylko niektóre należności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00