Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-06-22

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, przysługuje przez 33 dni wynagrodzenie za okres choroby wypłacane przez pracodawcę, a po ich upływie zasiłek chorobowy wypłacany z funduszu ZUS.

Renata Górecka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według takich samych zasad, jakie obowiązują przy ustalaniu zasiłku chorobowego. Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla ubezpieczonych będących pracownikami są jednakowe, z tym że podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie ogranicza się do 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Przedstawione w opracowaniu zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy zatem odnosić odpowiednio do zasiłku macierzyńskiego.
• Podstawa wymiaru
Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dotyczy to tych pracowników, których wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00