Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-07-06

Jeśli nie emerytura, to co?

Od 1 sierpnia 2004 r. nastąpi zmiana systemu świadczeń przedemerytalnych. Nowa ustawa przewiduje bardziej rygorystyczne warunki, od spełnienia których uzależnione jest przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Beata Kaczmarek
radca prawny
Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252) weszła w życie 1 czerwca 2004 r. Jednak większość jej najważniejszych postanowień wejdzie w życie 1 sierpnia br.
• Prawo do świadczeń
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która spełni jeden z kilku warunków.
Likwidacja lub niewypłacalność pracodawcy
Jedną z osób, której przysługuje świadczenie, jest osoba, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Przysługuje ono również osobie, która do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00