Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-04

Były pracownik zobowiązany do milczenia

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Także w przypadku każdej zmiany umowy zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu, forma pisemna musi być zachowana.

Wojciech Michałek
aplikant sądowy
Na rynku firmy w różny sposób starają się zyskać i zachować przewagę konkurencyjną. Jednocześnie najbardziej cenną rzeczą jest informacja i dostęp do niej. Jednym z narzędzi stosowanych przez firmy w celu ochrony posiadanych informacji stanowiących jej kapitał jest umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Zakaz konkurencji
Zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy możliwe jest wtedy, gdy pracownik w okresie zatrudnienia miał dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. To pracodawca określa, czy i w jakim zakresie pracownik ma do takich informacji dostęp i w związku z tym, czy istnieje potrzeba zawarcia takiej umowy. Wynika to z faktu, że Kodeks pracy nie ustala, jakie szczególnie ważne informacje dostępne pracownikowi mogą ewentualnie uzasadniać zawarcie takiej umowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00