Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-03-29

Samochód służbowy po godzinach pracy

W praktyce często się zdarza, że pracownik otrzymuje od pracodawcy samochód służbowy zarówno do wykonywania pracy, jak i do użytku prywatnego. Problemem staje się wówczas rozliczenie kosztów jego eksploatacji oraz zakres odpowiedzialności pracownika za szkody.

Rafał Jaroszyński
Jeżeli pracodawca oddaje pracownikowi samochód wyłącznie do celów służbowych, sprawa jest prosta. Koszty eksploatacji samochodu (paliwo, naprawy, ubezpieczenie) ponosi pracodawca. Pracodawca w takim przypadku jest także odpowiedzialny za samochód po zakończeniu pracy przez pracownika.
Jak powierzyć samochód pracownikowi?
Odmiennie będzie traktowana sytuacja, kiedy pracodawca udostępnia pracownikowi samochód służbowy zarówno do wykonywania pracy, jak i do celów prywatnych. W takiej sytuacji strony ustalają, czy koszty paliwa ponosi wyłącznie pracodawca, czy też część kosztów będzie ponosił pracownik. Jeżeli samochód będzie w ciągłej dyspozycji pracownika, strony mogą ustalić, w jaki sposób samochód będzie przechowywany (w garażu, na parkingu strzeżonym) oraz kto będzie ponosił koszty tego przechowywania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00