Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-07-12

Praca nie na etacie. Samozatrudnienie

Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Bartłomiej Sikora
Samozatrudnienie polega na korzystaniu ze świadczeń osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Bardzo często samozatrudnionymi są byli pracownicy pracodawcy, który decyduje się na tę formę prawną ze względu na niższe koszty takiej formy „zatrudnienia”.
Osoba fizyczna, która świadczy usługi w ramach samozatrudnienia musi najpierw zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807 ze zm.) ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przedsiębiorca przebywa z zamiarem stałego pobytu. Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Ewidencja prowadzona jest w systemie informatycznym i jest jawna. Oznacza to, że każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w ewidencji i do przeglądania akt ewidencyjnych przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji.
Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
• oznaczenie przedsiębiorcy (imię i nazwisko oraz ewentualnie inne elementy składające się na firmę),
• numer PESEL,
• numer NIP, jeśli przedsiębiorca go posiada,
• oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza, a jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania - adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00