Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-07-26

Świadczenia urlopowe i dopłaty do wypoczynku

Wypłata świadczenia jest co do zasady obowiązkiem pracodawcy. Natomiast świadczenia socjalne z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przyznawane są poszczególnym pracownikom po rozważeniu ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

Anna Martuszewicz
Pracodawca ma obowiązek - stosownie do możliwości i warunków - zaspokajać bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników. W okresie nasilonej realizacji uprawnień urlopowych pracowników obowiązek ten realizowany jest w formie dopłat do wypoczynku finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub przez wypłatę świadczeń urlopowych.
Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą w miejsce tworzenia funduszu wypłacać świadczenie urlopowe w wysokości nieprzekraczającej odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika (chodzi tu o „rodzaje” zatrudnienia określone ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a więc: pracowników zatrudnionych w „normalnych” warunkach, w warunkach szczególnie uciążliwych, młodocianych). Obecnie przepisy określają maksymalną wysokość świadczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00