Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-02-25

Ustalanie uprawnień do trzynastki i naliczanie jej wysokości - pytania i odpowiedzi

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, jeżeli ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Trzynastka powinna zostać wypłacona za 2014 r. najpóźniej do końca marca br.

Ustalanie uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i jego wypłata nadal powodują wiele wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Czytelników w tym zakresie.

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 14 października 2013 r. do 27 czerwca 2014 r. przysługuje trzynastka za 2014 r.? Nauczyciel był zatrudniony na czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tj. do ostatniego piątku czerwca 2014 r.

Tak. Nauczyciel przepracował wymagane 6 miesięcy, dlatego nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Co do zasady nauczyciel nabywa prawo do trzynastki, pod warunkiem że przepracowany przez niego okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Nie dotyczy to m.in. przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jednak w omawianej sytuacji ta zasada nie ma zastosowania.

Nauczyciel był zatrudniony w okresie od 14 października 2013 r. do 27 czerwca 2014 r., czyli do ostatniego piątku czerwca 2014 r., kiedy zakończył się rok szkolny.

Zgodnie z ogólnie obowiązującą zasadą, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach rozpoczynają się w pierwszym dniu września (z wyjątkiem piątku i soboty), a kończą w ostatni piątek czerwca (§ 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego). Czerwiec ma 30 dni kalendarzowych, w 2014 r. ostatni piątek czerwca przypadał 27. dnia tego miesiąca, 28, 29 i 30 czerwca przypadały odpowiednio w sobotę, niedzielę, czyli w dni wolne od pracy, i w poniedziałek po zakończeniu roku szkolnego w tej szkole. Termin zakończenia umowy z nauczycielem wynika zatem z organizacji pracy w szkole, w której nauczyciel został zatrudniony. Ze względu na to należy przyjąć, że nauczyciel, mimo terminu zakończenia umowy (27 czerwca), przepracował cały czerwiec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00