Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-01

Co zmieni się w wypłacaniu zasiłków i wystawianiu zwolnień lekarskich

Od 1 stycznia 2016 r. znowelizowane przepisy ustawy zasiłkowej wprowadzają elektroniczną formę zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, która ma zastąpić dotychczasową wersję papierową. Przejściowo jednak (nie dłużej niż do końca 2017 r.) będą mogły równolegle funkcjonować obecnie obowiązujące zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie papierowej i elektronicznej. Ponadto już w lipcu br. rozszerzony zostanie zakres uprawnień do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Zmieni się także sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców.

Znowelizowane przepisy wprowadzone ustawą z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja ustawy zasiłkowej) wprowadzają istotne zmiany w zakresie:

● uprawnień do zasiłku macierzyńskiego,

● uprawnień do zasiłku opiekuńczego,

● ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami,

● sposobu wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy,

Uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego

W nowej ustawie rozszerzono krąg osób uprawnionych do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Uprawnienia do niego będą mieli ubezpieczeni ojcowie dzieci lub inni ubezpieczeni członkowie najbliższej rodziny w sytuacji, gdy matka dziecka jest osobą nieubezpieczoną i:

● nastąpił jej zgon,

● porzuciła dziecko,

● legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji i stan jej zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki nad dzieckiem.

W przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński za okres:

● urlopu macierzyńskiego,

● dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub

● urlopu rodzicielskiego

będzie przysługiwał ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu najbliższemu członkowi rodziny przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał od dnia zgonu matki lub porzucenia przez nią dziecka do końca okresu danego urlopu, pod warunkiem że przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00