Porada
Czy wartość szczepień przeciwko grypie należy wliczyć do podstawy zasiłkowej
W listopadzie 2016 r. w całości sfinansowaliśmy pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom szczepienia przeciw grypie. Czy wartość szczepienia powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku - pyta Czytelnik z Biłgoraju.
Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę nie należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków wartości szczepień ochronnych przeciw grypie. Z kolei zleceniobiorcom tę wartość należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku.
Ze względu na różne tytuły do ubezpieczeń społecznych zatrudnionych przez Państwa osób różne są zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłków dla tych grup ubezpieczonych. Zasadnicza różnica wynika z faktu, że pracownicy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, natomiast zleceniobiorcy podlegają temu ubezpieczeniu dobrowolnie. W związku z tym inaczej muszą Państwo ustalić podstawę wymiaru zasiłków zatrudnionym pracownikom, a inaczej zleceniobiorcom. Wartość szczepień ochronnych przeciwko grypie, refinansowanych przez pracodawcę (zleceniodawcę), co do zasady jest przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu dla pracownika i zleceniobiorcy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika stanowi wynagrodzenie wypłacone mu w ciągu 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy, pomniejszone o składki finansowane przez pracownika. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które przysługują także za okres pobierania zasiłku. W podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma wpływu (pkt 296 komentarza ZUS z 16 kwietnia 2016 r. do ustawy zasiłkowej), np.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right