Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-11-10

Jaką dokumentację powinien prowadzić płatnik zasiłków

Płatnicy uprawnieni do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa swoim pracownikom mają obowiązek zebrać, utworzyć i prowadzić dla nich dokumentację w związku z powstałą niezdolnością do pracy, tzw. dokumentację zasiłkową. Powinna ona być dokładnie wypełniona przez samego ubezpieczonego, jak też sprawdzona pod względem formalnym, prawidłowo skompletowana i zaewidencjonowana przez płatnika zasiłku.

Płatnikiem zobowiązanym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości oraz wypłaty tych świadczeń swoim ubezpieczonym jest, zgodnie z art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej ustawa zasiłkowa), płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych. Liczbę ubezpieczonych należy ustalać według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego - według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

I. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA

Jednym z dokumentów najczęściej przedkładanym u płatnika wypłacającego świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Formularz ten stwierdza czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Jest zatem podstawą do wypłaty zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego i zasiłku opiekuńczego.

1. Kontrola formalna ZUS ZLA

Obowiązkiem każdego płatnika składek jest formalna kontrola zaświadczeń lekarskich. Polega ona na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:

● nie zostało sfałszowane, ● zostało wydane zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad i trybu ich wystawiania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00