Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-17

Osiąganie przychodów z pracy za granicą - zasady opodatkowania

Jak powinno wyglądać prawidłowe wyliczenie podatku do zapłaty w Polsce w przypadku osiągania przychodów za granicą? Proszę o podanie wyjaśnienia na przykładzie USA.

Wyjazd za granicę i związane z tym osiąganie dochodów rodzi istotne problemy natury podatkowej. Chodzi o problem podwójnego opodatkowania - w kraju osiągnięcia przychodu oraz w kraju, którego jest się obywatelem.
Problem ten rozwiązują praktykowane na całym świecie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: umowy o UPO). Redukują one w pewnym zakresie negatywne skutki zasady nieograniczonego opodatkowania. Umowy takie są zawierane zazwyczaj indywidualnie pomiędzy zainteresowanymi państwami. Niekiedy, aczkolwiek jest to rzadkością, spotyka się multilateralne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rzeczpospolita Polska jest obecnie stroną ok. 70 takich umów.
Jeżeli takiej umowy brak, sposób rozwiązania problemu będzie w dużej mierze zależał od zasady wzajemności stosowanej w drugim państwie. W grę będą wchodzić przepisy polskiej ustawy o podatku dochodowym, które mają charakter posiłkowy w przypadku braku takiej umowy. Umowa między rządem PRL a rządem USA została podpisana w 1974 r. Dalsza analiza będzie oparta na tej właśnie umowie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00