Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-08-23

Rozrachunki z dostawcami krajowymi

W poprzednim numerze zostało przedstawione zagadnienie rozrachunków z odbiorcami krajowymi. Aktualnie prezentujemy opracowanie, w którym zostały przybliżone aspekty rozrachunków z dostawcami krajowymi, z uwzględnieniem rezerw na zobowiązania.

Okres pomiędzy dokonaniem zakupu a zapłatą powoduje powstanie rozrachunków, które można określić jako „ogół należności i zobowiązań wraz z przebiegiem ich rozliczeń”1.
Zgodnie z art. 353 ust. 1 Kodeksu cywilnego zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Do czasu uregulowania zapłaty kwota ta figuruje w księgach rachunkowych jako zobowiązanie stanowiące składnik pasywów jednostki. Zobowiązania przedawnione lub umorzone nie spełniają warunku zaliczenia ich do pasywów.
Znowelizowana ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 20 stanowi, że zobowiązania są to wynikające z przeszłych zdarzeń obowiązki wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00