Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-01

ZMIANY W OCHRONIE ZWIĄZKOWEJ - ASPEKTY PRAKTYCZNE

W odpowiedzi na postulaty pracodawców dotyczące przerostu ochrony związkowej wprowadzono zmiany do Kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych. Czy jednak ich zakres spełnił oczekiwania i odpowiada potrzebom obecnej sytuacji na rynku pracy?

Pierwszą, niezwykle pozytywną zmianą w dotychczasowej regulacji był wyłom w ochronie działaczy związkowych przed zmianą warunków zatrudnienia.
Dopuszczenie zmiany warunków zatrudnienia
Na podstawie nowelizacji Kodeksu pracy z 9 listopada 2000 r. (Dz.U. Nr 107, poz. 1127), która weszła w życie 1 stycznia 2001 r., dopuszczono możliwość wypowiedzenia warunków pracy i płacy w sytuacji, gdy następowała zmiana zasad wynagradzania ogółu pracowników w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.
Stosownie do art. 32 ust. 2 ustawy z 23 marca 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.) pracodawca nie mógł bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej zmienić na niekorzyść warunków wynagradzania członków zarządu i komisji rewizyjnej w czasie trwania mandatu i w okresie roku po jego wygaśnięciu, chyba że dopuszczały to odrębne przepisy. Przepisem takim stał się art. 241 § 2 k.p., w którym dodano zdanie drugie wyłączające ochronę przed wypowiedzeniem warunków umowy o pracę, jeżeli jest ono wynikiem wejścia w życie postanowień układu zbiorowego pracy, a w związku z art. 77 § 5 k.p. także regulaminu wynagradzania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00