Porada
Jak skorygować rozliczenia składkowo-podatkowe po cofnięciu pracownikowi prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego
Od 4 lipca br. zatrudniliśmy pracownika, a 20 lipca ucierpiał on w wypadku przy pracy, zakwalifikowanym w ten sposób przez zespół powypadkowy. Pracownik był w trakcie okresu wyczekiwania na świadczenie chorobowe, ale bez wyczekiwania otrzymał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego za 15 dni zwolnienia lekarskiego (od 20 lipca do 3 sierpnia). Niedawno jeden ze świadków incydentu, też pracownik, ujawnił, że poszkodowany przed wypadkiem brał podejrzane środki, prawdopodobnie odurzające. Pracownik poszkodowany w wypadku, po ponownym przesłuchaniu, przyznał się, że takie środki zażywa. Jak należy w tej sytuacji postąpić z nienależnym zasiłkiem i dokumentami przesłanymi do ZUS? Wynagrodzenie pracownika według umowy o pracę to 3600 zł.
PROBLEM
RADA
W sytuacji stwierdzenia wypłaty nienależnego zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego konieczne będzie:
● skorygowanie imiennych raportów ZUS RSA oraz ZUS RCA za lipiec i sierpień,
● opłacenie przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne powstałych na skutek zaliczenia w ich ciężar 100% zasiłku wypadkowego oraz zapłata składki zdrowotnej należnej od wynagrodzenia chorobowego za 1 dzień sierpnia.
UZASADNIENIE
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, bez względu na długość okresu uprzedniego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, dalej ustawa wypadkowa). Aby zasiłek ten był należny, zdarzenie, w wyniku którego pracownik doznał obrażeń, musi zostać uznane za wypadek przy pracy. Oprócz tego w protokole powypadkowym nie mogą zostać stwierdzone okoliczności, które odbierają ubezpieczonemu prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, w tym do zasiłku. Zasiłek nie przysługuje bowiem poszkodowanemu, który będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right