Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-23

Jak rozliczyć wyjazd pracownika na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe na polecenie pracodawcy

Pracodawca, który zgadza się na udział pracowników m.in. w szkoleniach czy kursach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe, odbywających się poza miejscowością wykonywania przez nich pracy, lub inicjuje takie szkolenia czy kursy, może zobowiązać się do ponoszenia z tego tytułu ustalonych kosztów. Jeżeli będą to np. koszty przejazdu, zatrudniający ma prawo rozliczyć je w sposób właściwy dla podróży służbowych lub w inny sposób ustalony z pracownikiem.

Co do zasady pracodawca nie może zmusić pracownika do odbycia np. szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe albo do dokształcania się w formach szkolnych, wydając mu w tym zakresie polecenie służbowe. Za wyjątkową sytuację należy uznać udział w obowiązkowym szkoleniu wliczanym do czasu pracy, zorganizowanym przez pracodawcę i na jego potrzeby, którego efekty pracownik będzie mógł wykorzystać u tego zatrudniającego. Wykonania takiego polecenia pracownik nie może odmówić.

Czym jest podróż służbowa

Pracownik przebywa w podróży służbowej, jeśli na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub jego stałe miejsce pracy (art. 77 Kodeksu pracy). Chodzi o wyjazdy zamiejscowe, których celem jest zrealizowanie konkretnego, zleconego zadania mieszczącego się w zakresie obowiązków pracownika wynikających z jego umowy o pracę. Podstawą wyjazdu jest wyraźne polecenie pracodawcy, którego pracownik nie może zlekceważyć czy odmówić jego wykonania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00