Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-02-25

Jak ustalać politykę rachunkowości i dokonać w niej zmian

W poprzednim numerze "Poradnika" opisaliśmy zasady ustalania i ujmowania błędów oraz zdarzeń po dniu bilansowym w księgach rachunkowych organizacji, na podstawie Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja". Standard ten przedstawia również zasady określania polityki rachunkowości i dokonywania w niej zmian. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości jednostka może ich dokonać tylko od początku roku obrotowego. Przepisy ustawy o rachunkowości nie wyjaśniają jednak, jak takie zmiany należy ująć w księgach i wykazać w sprawozdaniu finansowym. Te kwestie zostały szczegółowo określone właśnie w KSR nr 7.

Rachunkowość, jako system całościowy, obejmuje kompleksowo działalność jednostki. Uregulowane to zostało w art. 4 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Organizacja musi stosować te przepisy, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy nie.

RACHUNKOWOŚĆ JEDNOSTKI OBEJMUJE:

● przyjęte zasady (politykę) rachunkowości,

● prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,

● okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00