Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-09-23

Warunki zwolnienia z podatku dochodowego organizacji kościelnych

Zwolnieniami z podatku dochodowego od osób prawnych objęto różnego rodzaju organizacje kościelne. Warunki korzystania przez takie jednostki ze zwolnień podatkowych nieco różnią się od warunków, które muszą spełnić inne organizacje pozarządowe. W określonych przypadkach organizacje kościelne nie muszą np. prowadzić dokumentacji wymaganej zwykle przepisami Ordynacji podatkowej.

Zwolnienie organizacji kościelnych z podatku dochodowego nie wynika jedynie z przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Trzeba też pamiętać o dwóch innych ustawach odnoszących się do działalności tych podmiotów.

TABELA. Zwolnienia podatkowe organizacji kościelnych w przepisach innych niż updof

Dochody z działalności gospodarczej kościelnych osób prawnych i spółek, których udziałowcami są wyłącznie te osoby, korzystają ze zwolnienia z podatku w części:

w jakiej zostały przeznaczone w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków oraz na inwestycje sakralne i inwestycje kościelne, których przedmiotem są punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze, jak również remonty tych obiektów.

Art. 13 ust. 5 ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965 ze zm.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00