Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-06-01

Wycena długoterminowych kontraktów budowlanych - zagadnienia praktyczne

Do niedawna zagadnienie wyceny długoterminowych umów o usługi budowlane nie było uregulowane przepisami ustawy o rachunkowości i brakowało jednoznacznych wskazówek, jak postępować w przypadku wyceny tego rodzaju umów. Podczas badania sprawozdań finansowych wielu jednostek branży budowlanej nie można było jednoznacznie określić, czy zapisy ustawy o rachunkowości obowiązującej w Polsce pozwalają na stosowanie rozwiązań przyjętych w krajach wysoko rozwiniętych, o ugruntowanych systemach prawnych w zakresie rachunkowości czy chociażby rozwiązań przyjętych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości.

Przy braku jednoznacznych uregulowań w polskim ustawodawstwie bardzo często przyjmowano sposób rozliczania umów o usługi budowlane na podstawie tzw. metody kontraktu zakończonego (completed contract method), polegającej na ujmowaniu kosztów zafakturowanych przez podwykonawców na koncie produkcji w toku, a zafakturowanych przychodów z kontraktu jako przychodów przyszłych okresów. W tym przypadku realizacja danego kontraktu, polegającego na wytworzeniu określonych aktywów, była traktowana w analogiczny sposób jak wytworzenie standardowego wyrobu gotowego. Natomiast marża na kontrakcie była rozpoznawana po jego pełnym zakończeniu, a więc w praktyce w ostatnim roku jego realizacji.
Takie rozwiązanie powodowało niestety zniekształcenie obrazu sytuacji finansowej i wyniku finansowego badanej jednostki, gdyż cały zysk na kontrakcie był rozpoznawany w roku obrotowym, w którym realizowano na przykład 10-15% ogółu wszystkich prac wynikających z postanowień umownych. Jednocześnie we wszystkich latach realizacji danego kontraktu w wyniku finansowym uwzględniano koszty ogólnego zarządu, którym nie przyporządkowywano żadnych przychodów.
Wraz z najbardziej istotną nowelizacją ustawy o rachunkowości, która weszła w życie w 2002 r., zagadnienie wyceny długoterminowych umów o usługi budowlane zostało uregulowane i poza nielicznymi wyjątkami jest zgodne z zapisami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w tym zakresie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00