Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-07-24

Dofinansowanie usług szkolenia zawodowego ze środków publicznych - zmiana interpretacji w sprawie warunków zwolnienia z VAT

15 czerwca 2012 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną (sygn. PT4/033/2-3/9/EFU/2012/PT-298) wyjaśniającą warunki zwolnienia z VAT usług kształcenia zawodowego finansowanych ze środków publicznych (treść interpretacji została opublikowana na str. 35 bieżącego numeru Mk). Po wydanej interpretacji co prawda nie ulega zmianie stan prawny, niemniej jednak diametralnie zmienia się rozumienie warunków stosowania zwolnienia z VAT przez organizatorów szkoleń.

Interpretacja ta zmienia przede wszystkim sytuację organizatorów szkoleń współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W tym przypadku dofinansowanie (dotacja) otrzymywane ze środków unijnych zwykle nie stanowi dla podatnika obrotu (zob. m.in. pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 maja 2012 r., sygn. IPTPP1/443-157/12-6/MS). W opinii MF w takim przypadku szkolenia organizowane w ramach projektu nie spełniają warunków zwolnienia z VAT, a każdy wkład własny uczestnika szkolenia niefinansowany ze środków publicznych podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT.

Wydana interpretacja ogólna nie zmienia istoty rozumienia usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego, a także obowiązujących do tej pory regulacji. Może jednak wpływać na sposób rozliczania projektów finansowanych ze środków EFS w ramach programu Kapitał Ludzki. Każdy z beneficjentów tego programu składa bowiem oświadczenie o kwalifikowalności podatku od towarów i usług związanego z zakupami na potrzeby realizacji projektu. Obecnie faktycznie działania (szkolenia) wykonywane w ramach projektu będą stanowiły czynności opodatkowane, stąd też podatnik nabywający towary i usługi mające na celu realizację projektu będzie również posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Oprócz tego okazuje się, że podatnicy stosujący do tej pory zwolnienie dla usług szkoleniowych finansowanych z dotacji niewliczonej do obrotu działali nieprawidłowo, nie opodatkowując wkładu prywatnego, z którego szkolenie było w części finansowane. Powstały zatem zaległości podatkowe. Poza tym (co gorsza) może się okazać, że realizowane przez nich projekty współfinansowane ze środków unijnych zostały źle rozliczone, w szczególności w zakresie kwalifikowalności podatku od towarów i usług.

Poniżej przedstawiamy rozwiązania kilku problemów związanych z rozliczaniem szkoleń, z uwzględnieniem aktualnego stanowiska MF.

1. Jak rodzaj dotacji wpływa na zwolnienie z VAT usług kształcenia zawodowego

PROBLEM

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego organizuję szkolenia przeznaczone dla pracowników pionu sprzedaży zainteresowanych przedsiębiorstw. Wartość świadczonej usługi szkoleniowej, skalkulowana na potrzeby realizacji projektu, wynosi 7200 zł. Pracodawcy zgłaszający na szkolenia swoich pracowników pokrywają 15% kosztów usługi, pozostała część finansowana jest otrzymaną przeze mnie dotacją. Czy świadczone usługi korzystają ze zwolnienia w VAT?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00