Porada
Rozliczenie VAT przez polskiego podatnika w innych krajach UE - Czechy
W handlu wewnątrzwspólnotowym między podmiotem polskim a podmiotem zagranicznym o obowiązku rejestracji polskiego przedsiębiorcy do VAT w innym kraju UE decyduje miejsce dostawy towarów lub miejsce świadczenia usług. Jeśli na podstawie polskich przepisów (dostosowanych do wymogów UE) miejscem świadczenia będzie terytorium państwa członkowskiego, to może to rodzić obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Aby ustalić, kiedy należy się zarejestrować i jak to zrobić, trzeba poznać przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia. W tym numerze omówimy zasady rozliczania się polskich podatników w Czechach.
Kiedy polska firma nie musi się rejestrować
VAT rozliczy nabywca
Ustawodawstwo czeskie, tak jak ustawodawstwo innych krajów UE, przewiduje regułę odwróconego obowiązku podatkowego. Mechanizm samonaliczania podatku (ang. reverse charge) polega na przeniesieniu obowiązku naliczenia podatku od sprzedaży ze sprzedającego na kupującego. Kupujący zobowiązany jest do wykazania i rozliczenia VAT za sprzedającego. Aby polski sprzedawca nie musiał rozliczać VAT, nabywca musi być:
● zarejestrowanym podatnikiem VAT w Czechach posiadającym tam siedzibę firmy, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania albo
● niebędącą podatnikiem osobą prawną zidentyfikowaną do celów VAT w Czechach.
Zatem polski podmiot gospodarczy, który nie posiada tam siedziby/stałego miejsca zamieszkania, ale świadczy w ramach swojej działalności gospodarczej określone prawem czynności na rzecz nabywcy - czeskiego podatnika VAT/czeskiej osoby prawnej zidentyfikowanej do VAT - nie ma obowiązku rejestracji do celów VAT w tym państwie. W tym przypadku przepisy nie zezwalają przedsiębiorcy na dokonanie dobrowolnej rejestracji do VAT.