Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-13

Wpłaty mieszkańców na budowę kolektorów słonecznych podlegają VAT

Wpłaty mieszkańców na rzecz gminy, która następnie przeznaczy je na budowę kolektorów słonecznych w ich domach, są wynagrodzeniem za odpłatną usługę i podlegają VAT. Stawką właściwą będzie stawka obniżona w wysokości 8%, ponieważ inwestycja dotyczy społecznego budownictwa mieszkaniowego. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2014 r. (sygn. IPTPP2/443-828/13-7/JS), której fragment prezentujemy poniżej.

Gmina w ramach realizacji projektu zamierza zainstalować około 200 kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych położonych na terenie gminy. Kolektory będą wykorzystywane wyłącznie na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych mieszkańców tych budynków. Z mieszkańcami prywatnych domów będą zawierane umowy o dostawę i montaż wraz z uruchomieniem układu solarnego. Warunkiem udziału w projekcie jest dokonanie przez właściciela domu mieszkalnego wpłaty (darowizny) na rzecz gminy z przeznaczeniem na ochronę środowiska. Środki pochodzące z wpłat zostaną przeznaczone na pokrycie wkładu własnego gminy w projekcie w części dotyczącej instalacji kolektorów słonecznych na prywatnych domach. Wielkość darowizny zależy od liczby osób zamieszkałych w domu, co wiąże się z wielkością montowanego kolektora słonecznego. Darowizna jest obowiązkowa. Docelowo będzie współudziałem w finansowaniu inwestycji na budynkach mieszkalnych. Darowizna będzie stanowiła 25% kosztów instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych. Faktury VAT na montaż instalacji solarnych na budynku użyteczności publicznej oraz na wydatki bieżące na działania związane z zarządzaniem projektem, promocją projektu oraz szkolenie organizowane w ramach projektu będą wystawiane na gminę. Czy gmina powinna opodatkować wpłaty mieszkańców na budowę kolektorów słonecznych? Organ podatkowy odpowiedział w następujący sposób:

Mając zatem na uwadze opis sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że wpłaty uiszczane przez mieszkańców z tytułu montażu instalacji solarnych, stanowiące konieczny i niezbędny warunek ich wykonania, pozostają w bezpośrednim związku ze świadczeniem usług przez Gminę, która zobowiązała się do realizacji inwestycji polegającej na montażu ww. instalacji w ramach modernizacji domów prywatnych. Wobec powyższego, świadczenia, do których zobowiązał się Wnioskodawca, będą stanowić odpłatne świadczenie usług, które zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że wpłaty darowizn dokonywane przez mieszkańców nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, należało uznać za nieprawidłowe.

Skoro montaż instalacji solarnych - jak wynika z wniosku - będzie wykonywany na budynkach prywatnych w ramach ich modernizacji, tj. czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, a budynki te będą stanowić obiekty budowlane zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy, to ww. czynności będą opodatkowane 8% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy.

W odniesieniu do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ - jak wynika z okoliczności sprawy - wydatki na montaż instalacji solarnych na domach prywatnych oraz wydatki o charakterze bieżącym na działania związane z zarządzaniem projektem, promocją projektu oraz szkolenia organizowane w ramach projektu, wykorzystywane będą przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia okoliczności określonych w art. 88 ustawy.

Magdalena Miklewska

prawnik, ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00