Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-01

Jak rozliczyć dochody osiągane za granicą

Każde państwo dąży do opodatkowania dochodów osób mających na jego terytorium miejsce stałego zamieszkania, niezależnie od źródła ich uzyskania. Czyni to najczęściej poprzez objęcie ich tzw. nieograniczonym obowiązkiem podatkowym - zobowiązując tym samym do opodatkowania w kraju wszelkich osiąganych dochodów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jednocześnie jednak zagraniczne dochody danej osoby podlegają opodatkowaniu na mocy wewnętrznych regulacji podatkowych w kraju, w którym zostały osiągnięte. Oznaczałoby to więc podwójne opodatkowanie takich dochodów - raz w kraju, w którym zostały osiągnięte, drugi raz - w kraju podatnika.

Temu niekorzystnemu zjawisku mają zapobiegać dwustronne umowy między poszczególnymi krajami. Ich celem jest określenie zasad, na jakich nastąpi respektowanie faktu opodatkowania dochodów osiągniętych w jednym z krajów przez system podatkowy macierzystego kraju podatnika.
Jakie są metody unikania podwójnego opodatkowania
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawierane przez Polskę z innymi krajami, zasadniczo przewidują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania. Jedna z nich nazwana została metodą wyłączenia z progresją. Polega na tym, że dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale bierze się je pod uwagę przy ustalaniu stopy procentowej podatku, która następnie będzie zastosowana do opodatkowania dochodów krajowych.
(-) Druga z metod, zwana metodą proporcjonalnego zaliczenia, nie zwalnia z opodatkowania dochodów zagranicznych, ale zezwala na zaliczenie podatku zapłaconego za granicą na poczet podatku polskiego. Jednak nie zawsze będzie możliwe odliczenie podatku zapłaconego za granicą w całości. Może on bowiem zostać odliczony tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00