Artykuł
1. Rozliczanie kosztów wspólnych przy budowie środka trwałego
Dla prawidłowego ustalenia kosztu wytworzenia środka trwałego kluczowe jest zdefiniowanie zakresu przedmiotowego kosztów możliwych do uwzględnienia w wycenie początkowej środka trwałego, zasad ewidencji poszczególnych grup kosztów ponoszonych na wytworzenie środka trwałego, zasad alokacji kosztów wspólnych poniesionych przez jednostkę w danym okresie, w części dotyczącej wytworzenia nowego środka trwałego. W praktyce ustalenie wartości początkowej środków trwałych wytworzonych przez jednostkę we własnym zakresie w ramach prowadzonej działalności podstawowej lub działalności pomocniczej wymaga odpowiedniego przygotowania procesu dokumentacji i ewidencji kosztów.
Wartość początkową środków trwałych wytworzonych przez jednostkę we własnym zakresie stanowi koszt ich wytworzenia. Koszt wytworzenia środków trwałych obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę w okresie budowy środków trwałych (w tym: montażu, przystosowania lub ulepszenia) do dnia bilansowego lub do dnia przyjęcia ich do używania (art. 28 ust. 1 pkt 1, art. 28 ust. 8 uor).
Zakres przedmiotowy kosztów wytworzenia środka trwałego
Co do zasady koszt wytworzenia środka trwałego obejmuje koszty stricte operacyjne, ponoszone w ramach działalności podstawowej lub działalności pomocniczej jednostki, takie jak koszty materiałów bezpośrednich i wynagrodzeń pracowników zaangażowanych bezpośrednio w proces wytwarzania lub ulepszenia (modernizacji) środków trwałych, oraz odpowiednią część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem środka trwałego.
Oprócz wymienionych kategorii kosztów w wartości początkowej środka trwałego należy uwzględnić także:
§ niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania zakupu środków trwałych i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right