Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-06-29

4. Czy należy ująć w księgach zobowiązanie warunkowe

W 10 numerze BR przedstawiliśmy problematykę spłaty kredytu przez gwaranta od strony kredytobiorcy, który korzystał z tej formy zabezpieczenia spłaty kredytu. W bieżącym wydaniu uzupełniamy temat, omawiając zagadnienie gwarancji spłaty i rachunkowego ujęcia przez podmiot udzielający gwarancji.

Gwarant zobowiązuje się do spłaty zobowiązania wynikającego z umowy kredytowej w przypadku, gdy kredytobiorca nie wywiązuje się w terminie z jej postanowień. Wówczas gwarant/poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik główny. Poręczyciele są zobowiązani do wykonania umowy dopiero wtedy, gdy dłużnik nie jest w stanie zaspokoić wierzyciela.

Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie (art. 876 k.c.).

Gwarant powinien być powiadomiony przez wierzyciela o tym, że dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia. Dodatkowo gwarant/poręczyciel, przeciwko któremu wierzyciel dochodzi roszczenia, powinien zawiadomić niezwłocznie dłużnika, wzywając go do wzięcia udziału w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00