Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-01-26

1. Drzewa decyzyjne

Najczęstszym rodzajem decyzji, które ze względu na swoją skomplikowaną naturę dobrze jest podejmować za pomocą drzew decyzyjnych, są decyzje inwestycyjne. Są to decyzje złożone, kreujące wiele następujących po nich scenariuszy. Niemniej drzewa decyzyjne można wykorzystywać również jako narzędzie wspomagające podejmowanie mniej złożonych decyzji, uzyskując w ten sposób klarowny obraz ich rezultatów, bez konieczności kierowania się intuicją w tym zakresie.

Schemat drzew decyzyjnych może być budowany za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Uzyskuje się w ten sposób łatwe narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji poprzez wyznaczenie decyzji sekwencyjnych. Istnieje również możliwość badania wrażliwości rezultatów decyzji na zmianę poszczególnych parametrów, w tym prawdopodobieństwa ich skutków.

Elementy grafu drzewa decyzyjnego

Przy budowie drzewa decyzyjnego korzysta się z określonych symboli:

w Prostokąt oznacza początkowy węzeł decyzyjny, symbolizujący wybór spośród dostępnych opcji, a także każdy następny węzeł wiążący się z kolejną decyzją.

w Owal oznacza obiekt związany z rezultatem podjętej decyzji, od którego wychodzą wszystkie możliwe jej następstwa.

Wypełniony trójkąt oznacza węzeł końcowy, czyli sytuację, w której nie ma już miejsca na dalsze działanie. Do węzła końcowego dopisuje się skutek ostateczny podejmowanych decyzji, czyli wypłatę wynikającą z przebiegu wydarzeń, które doprowadziły do takiego rezultatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00