Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-09-14

Czym kierować się przy wyborze metody ustalania cen między podmiotami powiązanymi stosowanej w dokumentacji cen transferowych

Przygotowanie niebudzącej zastrzeżeń organów skarbowych dokumentacji cen transferowych z podmiotami powiązanymi jest obowiązkiem podatników przysparzającym im wielu problemów. Najistotniejszym elementem dokumentacji jest wybór metody ustalania cen. Dla wielu krajów, w tym Polski, wzorzec w zakresie problematyki transakcji z podmiotami powiązanymi stanowią Wytyczne w Sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations). Jakie zalecenia dotyczące wyboru metody ustalania cen przewidują Wytyczne?

Przepisy Wytycznych formalnie nie są częścią polskiego porządku prawnego, jak np. umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednak do przepisów OECD odwołuje się bezpośrednio przepis art. 11 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w drodze rozporządzenia, sposób i tryb określania dochodów w drodze oszacowania oraz sposób i tryb eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych, uwzględniając w szczególności wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (...).

Powoływanie się na przepisy Wytycznych przez krajowe organy podatkowe i sądy administracyjne jest w praktyce dość częste. Wytyczne w Sprawie Cen Transferowych odgrywają analogiczną rolę jak komentarz do Konwencji Modelowej OECD w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Dla organów podatkowych są one punktem odniesienia w ocenie transakcji między podmiotami powiązanymi, a podatnicy powinni się nimi kierować, planując i dokumentując swoje transakcje, zgodnie z art. 9a updop i odpowiednio art. 25a updof.

Ostatnie zmiany wypracowano w długotrwałym procesie z wykorzystaniem procedury konsultacji ze środowiskami biznesu. Od początku 2008 r. do czerwca 2010 r. Komitet do Spraw Podatkowych OECD pracował nad wprowadzeniem zmian do Wytycznych w następujących rozdziałach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00