Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-01-03

Jakie wydatki świąteczne mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

W okresie świątecznym jednostki kupują stosowne dekoracje, przygotowują upominki, dla pracowników i kontrahentów, a także organizują spotkania świąteczne. Charakter ponoszonych wydatków budzi wątpliwości co do ich prawidłowej klasyfikacji na gruncie prawa podatkowego i bilansowego.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Uznanie kosztów podatkowych uzależnione jest od stanu faktycznego i indywidualnej sytuacji. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu (por. wyrok NSA w Warszawie z 24 listopada 2006 r., sygn. II FSK 1447/05).

Niestety, nie ma definicji reprezentacji w przepisach podatkowych, co skutkuje koniecznością odwołania się do definicji słownikowych i/lub wykładni judykatury. Zgodnie z wyrokiem NSA z 26 września 2000 r. (sygn. III SA 1994/99):

(...) za reprezentację uważa się okazałość, wystawność, a w przypadku firmy "dobre" jej reprezentowanie, które może polegać na wystroju firmy, interesującym logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00