Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-03-16

Rezerwy na świadczenia pracownicze

Podmioty gospodarcze stosujące w swojej działalności przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) zgodnie z art. 4 ust. 1 mają obowiązek jasno i rzetelnie przedstawiać swoją sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Jednostki spełniają ten obowiązek poprzez tworzenie rezerw.

Rezerwy są to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne (art. 3 ust. 1 pkt 21 uor). Zgodnie z art. 35d uor rezerwy tworzy się na:

● pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego;

● przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość przyszłych zobowiązań.

Definicję rezerw spełniają rozliczenia międzyokresowe bierne (tzw. rezerwy na przyszłe zobowiązania), czyli kwoty zaliczane do kosztów bieżącego okresu, których poniesienie nastąpi jednak w przyszłości. Zgodnie z art. 39 ust. 2 uor jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:

● ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, jeśli kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny,

● z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.

Rezerwy na świadczenia pracownicze są przykładem biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Tworzenie rezerw jest związane z zasadą ostrożności (opisaną w art. 7 uor), zgodnie z którą w wyniku finansowym należy uwzględnić rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń. Tworzenie biernych rozliczeń okresowych kosztów jest spełnieniem zasady współmierności przychodów i kosztów (opisanej w art. 6 ust. 2 uor), w myśl której do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego należy zaliczyć koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które nie zostały jeszcze poniesione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00