Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-08-10

Przekształcenie leasingu operacyjnego w leasing finansowy dla celów bilansowych

Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego. Zatem w dniu podpisania umowy leasingu jednostka powinna dokonać jej kwalifikacji odpowiednio do leasingu operacyjnego bądź finansowego.

Przy kwalifikacji umów leasingu istotne znaczenie ma to, czy roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

Jednostka niepodlegająca obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta

W jednostkach, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania, umowy leasingu mogą być kwalifikowane zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że umowy leasingu operacyjnego dla potrzeb bilansowych mogą być kwalifikowane według zasad określonych w przepisach podatkowych. W związku z tym leasingobiorca (korzystający) ujmuje środki trwałe będące przedmiotem leasingu w ewidencji pozabilansowej na koncie "Środki trwałe w leasingu". Pozostałe informacje na ich temat ujawnia się w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego w pozycji (pkt 1 ust. 3) "wartość nieamortyzowanych lub nieumarzanych przez jednostkę środków trwałych, używanych na podstawie umów najmu, dzierżawy i innych umów, w tym z tytułu umów leasingu".

Jednostka podlegająca obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta

Natomiast jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega badaniu, powinny kwalifikować do leasingu finansowego (dla celów bilansowych) umowy spełniające kryteria określone w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości.

Dla celów rachunkowych umowa leasingu traktowana jest jako leasing finansowy wówczas, gdy spełnia przynajmniej jeden z warunków określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, tj.:

1) przenosi własność jej przedmiotu na korzystającego po zakończeniu okresu, na który została zawarta;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00