Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-08-10

Błędne rozliczenie kosztów sprzedanych produktów a zmiana stanu zapasów

Pierwszym rokiem działalności spółki był 2014 r. Spółka zajmuje się produkcją części samochodowych. W pierwszym roku nie był wprowadzony moduł produkcyjny. W związku z tym koszty produkcji ewidencjonowano według norm. Na koniec roku stan zapasów ustalono na podstawie remanentu i rozliczono według norm. Po zamknięciu roku okazało się, że zmiana stanu produktów, która wynika z ksiąg, nie zgadza się ze stanem zmian kont, które powinny się składać na zmianę stanu produktów (wyroby gotowe, produkcja w toku i RMK czynne). W jaki sposób można dokonać korekty nieprawidłowości z roku ubiegłego w księgach następnego roku obrotowego. W tym roku spółka ma już odpowiednio funkcjonujący system magazynowy, moduł produkcyjny.

PROBLEM

RADA

Jednostka powinna w księgach następnego roku, tj. 2015, skorygować błędne stany kont aktywów, tj. zapasy, oraz wynik poprzedniego roku poprzez odpowiednią korektę zaewidencjonowaną na koncie "Rozliczenie wyniku finansowego".

UZASADNIENIE

W omawianym przypadku mamy do czynienia z niepoprawnym rozliczeniem kosztów, które spowodowało, że krąg kosztowy się nie zamyka. Problem ten może powstać w sytuacji, gdy jednostka prowadzi równocześnie ewidencję kosztów:

● według rodzajów na kontach zespołu 4 i

● według typów działalności na kontach zespołu 5,

natomiast rachunek zysków i strat sporządza w wariancie porównawczym.

W przypadku wariantu porównawczego rachunku zysków i strat ewidencja kosztów w przedsiębiorstwie prowadzona jest w układzie rodzajowym. Oznacza to, że koszty są ewidencjonowane w momencie ich poniesienia, bez względu na okres, na jaki przypadają. Zatem w ewidencji księgowej wykazywane są wszystkie koszty wytworzenia produktów, nawet tych, które nie zostały w danym okresie sprzedane.

Nie wszystkie poniesione koszty, np. z tytułu zużycia materiałów i energii, usług obcych, wynagrodzeń czy amortyzacji, przypadają w rzeczywistości na sprzedane wyroby. Część "wchodzi" w wartość wytworzonych, a niesprzedanych produktów i jest wykazywana w bilansie jako zapas niesprzedanych wyrobów gotowych. Na zapasie pozostają więc koszty poniesione w bieżącym okresie, a sprzedaż tych wyrobów nastąpi dopiero w przyszłym okresie obrachunkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00