Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-06-06

Kasy rejestrujące

Rozdział VI

Przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych nie regulują kwestii korekty obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej. Kasa fiskalna, a w szczególności jej pamięć, została skonstruowana w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję. W związku z tym korekta danej transakcji jest możliwa jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli zapisaniem danych w pamięci fiskalnej. Transakcja zakończona wydrukowaniem paragonu nie podlega już modyfikacji.

Nie oznacza to jednak, że brak regulacji prawnych w zakresie korekty obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej pozbawia podatnika możliwości korekty popełnionych pomyłek. Należy podkreślić, że sprzedawca ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek skorygowania popełnionych błędów. Przemawia za tym nałożony na niego obowiązek rzetelnego prowadzenia ewidencji podatkowych, czyli ewidencji odzwierciedlających rzeczywiste operacje gospodarcze. Pozwala to na prawidłowe sporządzanie deklaracji podatkowych.

Ponieważ kasa rejestrująca nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej (tj. po wydrukowaniu paragonu), taka korekta powinna być dokonywana za pomocą innych urządzeń księgowych. Podatnik ewidencjonujący obrót za pomocą kasy rejestrującej powinien prowadzić odrębną ewidencję korekt. Przepisy nie regulują wzoru takiej ewidencji. Powinna ona zawierać co najmniej dane niezbędne do ustalenia przyczyn zaistniałej korekty, a zapisy w niej widniejące powinny pozwalać na określenie prawidłowej kwoty obrotu i podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00