Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2005 r., sygn. FSK 1065/04

Każde podwyższenie kapitału akcyjnego ze środków własnych spółki powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie akcjonariuszy. Nie jest przy tym istotne, w jaki sposób został utworzony kapitał zapasowy, tj. czy pochodzi on z agio emisyjnego, czy z wypracowanego przez spółkę zysku.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "T." S.A. w B.- B. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z dnia 16 grudnia 2003 r., I SA/Ka 1338/03 wydanego w sprawie ze skargi "T." S.A. z siedzibą w B.- B. na decyzję Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w B.- B. z dnia 26 maja 2003 r. (...) w przedmiocie zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r. - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2003 r. I SA/Ka 1338/03 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach oddalił skargę spółki "T." S. A. z siedzibą w B.-B. na decyzję Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w B.-B. z dnia 26 maja 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że spółka "T." S.A. wnioskiem z dnia 30 grudnia 2002 r. wystąpiła do Pierwszego Urzędu Skarbowego w B.-B. o stwierdzenie nadpłaty z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego za 2000 r. od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych. Spółka w motywach wniosku wyjaśniła, że w 1998 i 2000 r. odprowadziła z własnych środków, jako płatnik, zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych w wysokości 20 procent przychodu od całości kwoty przeniesionej z kapitału zapasowego /powstałego z agio emisyjnego/ na kapitał akcyjny. Spółka stwierdziła, że wpłata podatku była konsekwencją zastosowania się przez nią do błędnej wykładni przepisów podatkowych, rozpowszechnionej przez Ministerstwo Finansów, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 1997 r., w wypadku przekazania kapitału zapasowego na kapitał akcyjny, podatkowo nie jest istotne w jaki sposób kapitał zapasowy został utworzony /czy przekazano na ten kapitał agio emisyjne/. Przekazanie zatem kapitału zapasowego na akcyjny z agio powoduje powstanie obowiązku podatkowego u dotychczasowych akcjonariuszy. Spółka we wniosku oparła się na tezach wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 5 lipca 2002 r. I SA/Kr 1625/99, w którym to orzeczeniu Sąd stwierdził, że pokrycie podwyższonego kapitału akcyjnego kapitałem zapasowym, pochodzącym z nadwyżki osiągniętej przy wydawaniu akcji powyżej ich wartości nominalnej, nie powoduje powstania u akcjonariuszy spółki obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00