Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I FZ 283/06

Urlop jest zdarzeniem zaplanowanym, wobec tego nie może uzasadniać braku winy w uchybieniu terminu, w rozumieniu art. 86 par. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. 2002 nr 153 poz. 1270 ze zm./. Nie jest to bowiem przyczyna zewnętrzna ani tym bardziej niezależna od wnioskodawcy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Roberta K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2006 r. III SA/Wa 2917/05 w zakresie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadniania wyroku w sprawie ze skargi Roberta K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 6 września 2005 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2002 r. - postanawia: oddalić zażalenie.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 23 maja 2006 r., III SA/Wa 2917/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Robertowi K. przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku tego Sądu z dnia 21 kwietnia 2006 r., ogłoszonego na rozprawie w tym samym dniu.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd wyjaśnił, że stosowny wniosek złożono w dniu 12 maja 2005 r., dokonując zarazem uchybionej czynności. Skarżący we wniosku podniósł, iż nie mógł być obecny na rozprawie ze względu na sprawy osobiste. Nie udało mu się również dodzwonić w tym dniu do Sądu celem uzyskania informacji o przebiegu rozprawy i ewentualnym terminie publikacji orzeczenia. Następnego dnia wyjechał na zaplanowany urlop do Czech i Niemiec, z którego powrócił dopiero w dniu 7 maja 2006 r. O treści orzeczenia i fakcie, że zapadło ono w dniu rozprawy, dowiedział się dzwoniąc do Sądu dopiero w dniu 8 maja 2006 r. Skarżący wyjaśnił, iż z braku doświadczenia w sprawach sądowych nie mógł przewidzieć, iż orzeczenie w jego sprawie zapadnie w dniu rozprawy. Ta okoliczność, jak również wyjazd na zaplanowany wcześniej urlop oraz urlopy wszystkich pracowników firmy skarżącego, przesądzały o braku winy w uchybieniu terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Na potwierdzenie faktu wyjazdu zagranicznego do wniosku załączono paragony kasowe oraz wyciąg z konta VISA dokumentujące zakupy dokonywane zagranicą w dniach od 28 kwietnia 2006 r. do 3 maja 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00