Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2007 r., sygn. II OSK 172/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Zofia Flasińska ( spr. ) Sędzia NSA Małgorzata Stahl Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. W. i Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 października 2005 r. sygn. akt II SA/Łd 261/05 w sprawie ze skargi A. W. i Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 października 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. W. i Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy D. z dnia [...] listopada 2004 r. Nr [...] (znak: [...]) o ustaleniu dla W. M. warunków zabudowy i zagospodarowania części działki nr [...] położonej we wsi S. dla inwestycji, obejmującej budowę budynku gospodarczego - zadaszona wiata oraz utwardzenie placu dla potrzeb usług transportu samochodowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ustalił, iż działka nr [...] należąca do W. M., na której powstać ma planowana inwestycja znajduje się po północnej stronie drogi powiatowej, a dostępne z tej samej drogi działki sąsiednie, to zarówno działki niezabudowane, jak i działki zajęte pod zabudowę zagrodową, mieszkaniową jednorodzinną oraz usługową. Na części działki nr [...] prowadzona jest przez inwestora działalność usługowa związana z transportem drogowym. Sąd podzielił stanowisko Kolegium, iż planowana inwestycja spełnia wszystkie warunki określone w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 z późn. zm.). Zdaniem Sądu I instancji analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, dokonana przez organy orzekające w sprawie w sposób szczegółowy określa powierzchnię zabudowy budynków gospodarczych zlokalizowanych na sąsiednich działkach, jak i ich gabaryty. Ponadto uzbrojenie terenu objętego planami inwestycyjnymi jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, ponieważ istnieje tam już sieć elektroenergetyczna, wodociągowa i telefoniczna. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 121, poz. 1266) teren ten nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, bowiem są to grunty klasy R III. W ocenie Sądu wszystkie te okoliczności wskazują na to, że zaskarżona decyzja jest zgodna z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00