Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 253/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 857/07 w sprawie ze skargi F. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 15 maja 2007 r. r. nr (...) w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 14 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 857/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi F. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 15 maja 2007 r. nr (...) w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że 10 stycznia 2007 r. pełnomocnik skarżącego złożył w Urzędzie Skarbowym wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, "czy sprzedaż działek budowlanych, wyłonionych z gospodarstwa rolnego nabytego przez wnioskodawcę na podstawie umowy zawartej w trybie ustawy z 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług".

Przedstawiając stan faktyczny wskazano, że 21 marca 1990 r. pomiędzy E. K., a jej córką I. S. i zięciem F. S. została zawarta w formie aktu notarialnego umowa w trybie ustawy z 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. nr 40, poz. 268 ze zm.), na mocy której E. K. przyznana została emerytura z tytułu przeniesienia gospodarstwa rolnego na następców. W grudniu 1991 r. nieruchomość została podzielona na mniejsze działki i na tej nieruchomości prowadzona była przez wnioskodawcę uprawa zbóż, ziemniaków oraz hodowla trzody chlewnej. W połowie lat dziewięćdziesiątych sprzedano osiem działek pod budowę domów; w listopadzie i grudniu 2006 r. sprzedano następne trzy działki; w najbliższym czasie wnioskodawca zamierza sprzedać kolejne działki (52). Środki uzyskane ze sprzedaży działek mają zostać przeznaczone na bieżące potrzeby wnioskodawcy, zwłaszcza na zapewnienie ewentualnej opieki medycznej. Uznano zatem, że sprzedaż powyższych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sprzedaż gruntów, aby podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być dokonana przez osobę będąca handlowcem lub usługodawcą, która ma zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Wnioskodawca zaś nie zamierza przeznaczać uzyskanego dochodu ze sprzedaży działek na zakup kolejnych nieruchomości lub finansowanie innych inwestycji, co uprawniałoby do przypisania jego działalności charakteru komercyjnego. Nieruchomość, którą przejął wnioskodawca wraz z małżonką, miała charakter tzw. ojcowizny. Sprzedaż działek należy zatem traktować jako swobodną dyspozycję majątkiem osobistym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00