Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 284/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 września 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 354/07 w sprawie ze skargi D. M. K., M. P. Spółka jawna w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 22 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz D. M. K., M. P. Spółka jawna w G. kwotę 135 (słownie: sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 5 września 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 354/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi "D." M. K., M. P. Spółka jawna z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 22 marca 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2006 r. uchylił zaskarżoną decyzję, określił, że nie może być ona wykonana i zasądził od organu zwrot kosztów postępowania.

Stan sprawy przedstawiał się następująco.

Przedmiotem spornych czynności było wykonanie przez Spółkę markiz i ich zamontowanie w miejscu zamieszkania nabywcy. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. decyzją z 16 października 2006 r. określił Spółce za marzec 2006 r. niższą kwotę do przeniesienia na następny miesiąc od wykazanej w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc, uznając że Spółka zaniżyła podatek należny wskutek błędnej klasyfikacji wykonywanych przez siebie czynności. Ponadto organ ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Organ wskazał, że sprzedaż Spółki według dwóch dokumentów (faktury oraz paragonu fiskalnego) w łącznej kwocie brutto 7.022 zł dotyczy dostawy towaru (markiz tarasowych), którą należy opodatkować według 22% stawki podatku VAT, właściwej dla tego towaru (tymczasem Spółka sporne czynności zaklasyfikowała do świadczenia usług, tj. robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i opodatkowała według 7% stawki podatku, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podarku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00