Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2010 r., sygn. I FSK 697/09

Wypłacana nabywcy przez dostawcę premia pieniężna jedynie z tytułu osiągnięcia przez niego satysfakcjonującej dostawcę wielkości obrotów, nieodnosząca się do konkretnych transakcji, stanowi nagrodę za osiągnięcie tego rezultatu, a nie odpłatność (wynagrodzenie) za świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.t.u. Czynności nabycia (dostawy) towarów przez nabywcę tylko poprzez fakt ich zsumowania nie stają się jednocześnie jego usługą na rzecz dostawcy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Po 1404/08 w sprawie ze skargi B. K. spółka jawna na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 15 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Po 1404/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa B. K. spółka jawna uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 1 kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz skarżącej koszty postępowania sądowego.

1.2. Sąd podał, że wnioskiem z 8 stycznia 2008 r. strona zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie jej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bonusu.

We wniosku strona wskazała, że zawarła ze swymi kontrahentami umowy, zgodnie z którymi w przypadku dokonania przez nich zakupu wyrobów wyprodukowanych przez wnioskodawcę i osiągnięciu odpowiedniego poziomu obrotu w ciągu roku, przyzna odbiorcy bon roczny w wysokości uzależnionej od wysokości tych obrotu. Zgodnie z umowami bonus będzie rozliczany raz w roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00