Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2010 r., sygn. I FSK 906/09

Wypłacana nabywcy przez dostawcę premia pieniężna jedynie z tytułu osiągnięcia przez niego satysfakcjonującej dostawcę wielkości obrotów, nieodnosząca się do konkretnych transakcji, stanowi nagrodę za osiągnięcie tego rezultatu, a nie odpłatność (wynagrodzenie) za świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Czynności nabycia (dostawy) towarów przez nabywcę tylko poprzez fakt ich zsumowania nie stają się jednocześnie jego usługą na rzecz dostawcy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 742/08 w sprawie ze skargi W. Spółka z o. o. w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 742/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi W. Sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej Spółka lub Skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2008 r. uchylił zaskarżoną interpretację w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarcza między innymi w zakresie handlu w branży budowlanej i w związku z tym zawarła zarówno z dostawcami, jak i z odbiorcami umowy regulujące wzajemne działania, i sposób ustalania wynagrodzenia. Zgodnie z tymi umowami Spółka otrzymuje procentowy bonus od obrotu lub za osiągnięcie określonego w umowie pułapu zakupów, bez świadczenia jakichkolwiek innych usług ze swojej strony.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka zadała pytanie: " czy prawidłowym jest działanie polegające na dokumentowaniu tzw. bonusów, czyli premii pieniężnych w formie noty księgowej?". Skarżąca stanęła na stanowisku, iż takie działanie jest prawidłowe, ponieważ premia wypłacana przez sprzedawcę nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi oraz należy ją uznać za obojętną dla podatku od towarów i usług. Uzasadniając swoje stanowisko Spółka powołała się na treść art. 8 ust.1 i art. 106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako ustawa o VAT) oraz przytoczyła stanowisko wyrażone w wyroku z dnia 6 lutego 2007r. I FSK 94/06. Na wezwania organu, spółka w odpowiedziach wyjaśniła:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00