Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. II FSK 433/10

Dla uznania danej działalności za działalność gospodarczą nie jest konieczna jej rejestracja w sposób określony w odrębnych przepisach, spełnienie innych wymogów formalnych, czy też posiadanie statusu przedsiębiorcy. Nie ma także znaczenia subiektywne przekonanie podatnika, iż przychody z jego działalności gospodarczej są przypisane do innego źródła przychodów.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA del. Lidia Ciechomska- Florek, Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 815/09 w sprawie ze skargi J. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 18 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Po 815/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 23 czerwca 2009r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Stan sprawy przedstawiał się w sposób następujący: wnioskiem z 26 marca 2009r., uzupełnionym pismem z 1 czerwca 2009r., skarżący wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w P. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca podał, iż 14 października 1996 r. nabył wraz z żoną, na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, działkę rolną o powierzchni 2,02 ha. Przedmiotowa nieruchomość została zakupiona z dorobku małżeńskiego, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. Jednocześnie wnioskodawca podkreślił, iż nieruchomość ta nie została zakupiona w celu prowadzenia działalności gospodarczej i że w powyższym celu nie była wykorzystywana - cały czas była uprawiana jako działka rolna. W 2008 r., w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, przedmiotowa działka mogła zostać przekazana pod zabudowę mieszkaniową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00