Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. II FSK 1500/10

W odniesieniu do podatnika, którego celem statutowym jest jeden z rodzajów działalności, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód podlegający opodatkowaniu powstanie jedynie w zakresie nieprzeznaczonym na cele statutowe. Przychody w pozostałej części oraz koszty podatnika, pozostają neutralne podatkowo, co wynika z art. 7 ust. 3 ustawy, gdyż tworzą dochód zwolniony spod opodatkowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Protokolant Aleksandra Brach, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szpitala [...] w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 12/10 w sprawie ze skargi Szpitala [...] w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szpitala [...] w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie o sygnaturze akt I SA/Wr 12/10, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 roku Nr 153, poz. 1270) dalej u.p.p.s.a., oddalił zaskarżoną przez Szpital [...] w W. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 4 listopada 2009 roku w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Pismem z dnia 27 lutego 2007 r. Szpital zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pytanie podatnika dotyczyło możliwości rozliczenia straty podatkowej z lat ubiegłych z dochodu roku bieżącego, który tworzą wpłaty na PFRON i na odsetki budżetowe, nie zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Szpital podał we wniosku o wydanie interpretacji, że jego celem statutowym jest ochrona zdrowia i w ramach tej działalności ponosi koszty na cele statutowe oraz koszty, które nie mogą być zaliczane do tej kategorii, jak właśnie wpłaty na PFRON i odsetki budżetowe. W dodatkowych wyjaśnieniach do wniosku, złożonych w dniu 16 marca 2007 r. Szpital wskazał, że pytanie dotyczy możliwości odliczenia straty od dochodu osiągniętego w 2006 r. i że w 2006 r. w Szpitalu była przeprowadzona kontrola prawidłowości wykorzystania środków publicznych w 2005 r. W tak przedstawionym stanie faktycznym podatnik zajął stanowisko, że jeśli wystąpi dochód do opodatkowania z wpłat na PFRON i odsetek budżetowych, to stosownie do treści art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z Nr 21, poz. 86), strata poniesiona w latach poprzednich pokrywa w równych częściach dochód uzyskany w najbliższych po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Na poparcie swego stanowiska Szpital powołał się na pismo Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2002 r., wskazując, iż wynika z niego, że podatnicy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 updp, mogą, stosownie do art. 7 ust. 5 updp, stratę poniesioną w latach poprzednich pokrywać z dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00